Ką svarbu žinoti, komandiruojant darbuotojus dirbti į Norvegiją?
Yra keletas svarbių dalykų, apie kuriuos turėtumėte žinoti, jeigu komandiruojate darbuotojus dirbti į Norvegijos Karalystę:
- Paprastai darbo trukmė Norvegijoje, kai dirbama visą darbo dieną, yra 7,5 val. per dieną, 5 dienos per savaitę. Vadovaujantis Norvegijos darbo aplinkos įstatymu (arbeidsmiljøloven), viršvalandiniu darbu yra laikomas darbas, dirbtas viršijus 9 val. per parą arba 40 val. per septynias paras. Už viršvalandinį darbą privaloma mokėti ne mažesnį kaip 40% dydžio priedą (jeigu kolektyvinėje ar darbo sutartyje nėra nustatyta kitaip). Už nakties darbą (nuo 21.00 val. iki 6.00 val.) bei už darbą sekmadieniais ir valstybinių švenčių metu, papildomai prie valandinio užmokesčio turi būti mokamas 100% dydžio priedas. Jei valstybinė šventė sutampa su nedarbo diena, tai paprastai už ją yra mokamas visas dienos užmokestis (už 7,5 val.). Privalomi papildomi priedai prie darbo užmokesčio taip pat yra numatyti atskirų pramonės šakų bendrosiose kolektyvinėse sutartyse (tariffavtaler).
- Tam tikrose pramonės šakose dirbantiems darbuotojams (statybvietėse, laivų statyklose, žemės ūkyje ir sodininkystėje, žuvies perdirbimo, patalpų valymo, krovinių ar keleivių pervežimo keliais įmonėse) bei darbuotojams, atliekantiems elektros instaliavimo darbus, Norvegijoje yra taikomos bendrųjų kolektyvinių sutarčių nuostatos dėl minimalaus apmokėjimo už darbą. Šiose pramonės šakose dirbantiems darbuotojams darbdavys privalo mokėti ne mažesnį nei kolektyvinėse sutartyse nustatytą minimalųjį valandinį užmokestį, nepriklausomai nuo to, ar šie darbuotojai yra kolektyvinių sutarčių šalys ir nepriklausomai nuo to, kurioje valstybėje yra registruotas darbdavys (pvz., Lietuvoje įsteigta UAB).
- Kiekvienas darbdavys privalo užtikrinti, kad darbuotojai dirbtų saugioje ir sveikatai nekenksmingoje aplinkoje, apmokyti juos saugiai dirbti, aprūpinti darbo rūbais ir avalyne, asmeninėmis apsaugos priemonėmis, supažindinti, kaip suteikti pirmąją pagalbą ir naudotis apsaugos priemonėmis, nuolat stebėti, kaip yra laikomąsi saugaus darbo reikalavimų, vertinti darbuotojo saugai ir sveikatai galinčias kilti rizikas bei parengti prevencinių priemonių programą (HMS-plan), kaip to reikalauja Norvegijos įstatymai.
- Visi Norvegijoje dirbantys asmenys turi būti apdrausti komerciniu draudimu nuo traumų ir nelaimingų atsitikimų darbe. Taip pat, turėtumėte pasirūpinti, kad į Norvegiją komandiruojamiems Jūsų įmonės darbuotojams būtų išduotos Europos sveikatos draudimo kortelės (Lietuvoje jas išduoda teritorinės ligonių kasos) ir kad prieš išvykdami į Norvegiją Jūsų įmonės darbuotojai kreiptųsi į šeimos gydytoją dėl sveikatos patikrinimo bei gautų pažymą (forma 082/a) apie sveikatos būklę lietuvių ir anglų kalbomis (tai yra ypač svarbu, jeigu darbo Norvegijoje metu įvyktų nelaimingas atsitikimas arba jeigu darbuotojas dėl ligos ar pan. taptų nedarbingas).
- Tam tikrose pramonės šakose Norvegijoje dirbančius darbuotojus (statybvietėse ir patalpų valymo įmonėse) darbdavys privalo aprūpinti asmens identifikacijos kortelėmis (HMS-kort). Asmens identifikacijos kortelę darbuotojai privalo darbo metu visada turėti su savimi.
- Jeigu darbuotojas yra draudžiamas socialiniu draudimu Norvegijoje, darbdavys papildomai privalo už jį mokėti užimtumo pensijos įmokas (obligatorisk tjenestepensjon), apskaičiuotas nuo darbuotojo darbo užmokesčio ir sudarančias ne mažiau 2 proc. Darbuotojas taip pat gali dalyvauti pensijos kaupimo programoje savanoriškai (mokėdamas įmokas savo lėšomis).
- Kiekvienas iš užsienio valstybės į Norvegiją į dirbti atvykęs asmuo (komandiruotas darbdavio ar atvykęs savarankiškai) privalo kreiptis į Norvegijos mokesčių inspekciją dėl norvegiško identifikacinio numerio (D-nummer ar fødselsnummer) jam suteikimo bei mokesčių išskaitymo kortelės (skattekort) einamiesiems metams išdavimo.
- ES/EEE valstybių narių piliečiai gali nevaržomai studijuoti, dirbti ir gyventi Norvegijoje, tačiau jeigu į Norvegiją jie vyksta ilgesniam nei 3 mėn. laikotarpiui, jam suėjus, tokie asmenys privalo užsiregistruoti bet kurioje iš policijos nuovadų Norvegijoje ir gauti tai patvirtinantį registracijos liudijimą (registreringsbevis). Norvegijoje išbuvus ar ketinant išbūti ilgiau nei 6 mėn. iš eilės, privalu kreiptis į vietinę migracijos tarnybą (Utlendingsdirektoratet) ir deklaruoti savo gyvenamąją vietą Norvegijoje.
- Į Norvegiją komandiruojami užsienio įmonių darbuotojai yra vertinami kaip įprasti mokesčių mokėtojai, kurių už darbą Norvegijoje gautoms pajamoms yra taikoma Norvegijoje galiojanti apmokestinimo tvarka (adaptuota užsieniečiams), nebent kokrečiu atveju galėtų būti pritaikytas dvigubo apmokestinimo išvengimo principas, ir mokesčių mokėtojas dėl to būtų atleistas nuo pajamų mokesčio sumokėjimo Norvegijoje. Tačiau galimybė pritaikyti tokią išimtį priklauso ne tik nuo darbdavio iniciatyvos, bet ir nuo paties darbuotojo, kuris savo ruožtu pats turi apie tai tinkamai informuoti Norvegijos mokesčių administraciją.
- Dėl natūralių priežasčių, valstybinių švenčių dienos Norvegijoje nesutampa su valstybinių švenčių dienomis Lietuvoje (žr. norvegišką darbo laiko kalendorių), todėl jeigu Jūsų įmonės darbuotojai Norvegijoje dirbs švenčių dieną, privalėsite jiems mokėti priedą prie darbo užmokesčio, net jei ta diena Lietuvoje bus įpasta darbo diena. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad gegužės 1 d. ir 17 d. Norvegijoje yra švenčių dienos, tačiau, vadovaujantis Norvegijos įstatymais, darbo užmokestis už šias dienas turi būti mokamas net jeigu darbuotojas jomis nedirba, o jeigu dirba - darbuotojui priklauso 100% dydžio priedas prie tos dienos jo darbo užmokesčio.
© Andramus | NAUDINGOS NUORODOS | ORAI NORVEGIJOJE | NORVEGIJOS ŽEMĖLAPIS
Kopijuoti, naudoti, platinti, atkurti puslapyje esančią informaciją ar jos turinį be raštiško svetainės savininko sutikimo DRAUDŽIAMA.
Kopijuoti, naudoti, platinti, atkurti puslapyje esančią informaciją ar jos turinį be raštiško svetainės savininko sutikimo DRAUDŽIAMA.